Upadłość konsumencka

Upadłość konsumenckaOsoby, które przez lata nie spłacały swoich zobowiązań finansowych, niejednokrotnie wpadają w tzw. spiralę zadłużenia. Samodzielne wyjście z wielotysięcznych długów niejednokrotnie okazuje się całkowicie niemożliwe, dlatego też w polskim prawie przewidziano specjalne rozwiązanie dedykowane osobom zmagającym się z dużymi zadłużeniami. Mowa tutaj o upadłości konsumenckiej. Mianem tym określa się upadłość konsumencką - dzięki niej możliwe jest uzyskanie umorzenia wszystkich długów. W poniższym artykule prezentujemy szereg przydatnych informacji na temat tego zagadnienia.

Upadłość konsumencka - informacje podstawowe

Upadłość konsumencka to specjalne rozwiązanie prawne dedykowane osobom posiadającym wielotysięczne zadłużenie. Najważniejszą cechą wyróżniającą upadłość jest fakt, iż w ten sposób możliwe jest oddłużenie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Upadłość konsumencka może polegać na umorzeniu całości bądź części długów, w zależności od tego, jaka jest indywidualna sytuacja danej osoby. Zasady dotyczące ogłaszania upadłości konsumenckiej są szczegółowo omówione w Prawie upadłościowym. W ostatnich latach zaszło wiele zmian korzystnych z punktu widzenia zadłużonych osób, gdyż wprowadzono wiele wyjątkowych rozwiązań, dzięki którym ogłoszenie upadłości jest prostsze.

Co trzeba zrobić, by ogłosić upadłość?

Istnieje szereg ściśle określonych wymogów i warunków, jakie muszą spełnić osoby chcące ogłosić upadłość konsumencką. Najważniejsze jest oczywiście złożenie stosownego wniosku o ogłoszenie upadłości, który trzeba skierować do sądu. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, rusza postępowanie likwidacyjne.

Polega to na likwidacji majątku danej osoby - zajmuje się tym syndyk. Kwota, którą uzyskuje się w ramach likwidacji, jest następnie przeznaczana na spłatę wierzytelności danej osoby. W przypadku, gdy suma ta nie pozwoli na spłacenie wszystkich długów, są dwa wyjścia. Sędzia może podjąć decyzję o zatwierdzeniu plany spłaty wierzycieli bądź też umorzyć zobowiązania takiej osoby. Po realizacji harmonogramu spłat dłużnik otrzymuje czystą kartę, to znaczy jest oczyszczony z długów.

Upadłość - kto może zdecydować się na ten krok?

Wydawać by się mogło, iż upadłość mogą ogłosić wszystkie osoby miewające problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań finansowych. Nic bardziej mylnego. Przepisy polskiego prawa bardzo dokładnie wskazują, jakie warunki muszą koniecznie zostać spełnione, by ogłoszenie upadłości było możliwe.

Przede wszystkim chodzi o to, iż bankructwo konsumenckie mogą ogłosić wyłącznie osoby prywatne. Ci, którzy prowadzą działalność, a chcieliby skorzystać z tej ścieżki, muszą najpierw uzyskać status osoby nieprowadzącej działalności, czyli po prostu zlikwidować swoje przedsiębiorstwo.

Inny istotny warunek to fakt, iż aby móc ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, trzeba być osobą trwale niewypłacalną. Przepisy polskiego prawa wskazują, że niewypłacalność ma miejsce wtedy, gdy niemożliwe jest spłacanie należności od minimum 3 miesięcy bądź gdy suma zobowiązań przekracza wartość majątku.