Prawo cywilne

Jak sporządzić testament przed notariuszem?

Sporządzenie testamentuZgodnie z polskim prawem spadek można otrzymać przez testament lub zgodnie z ustawą. Ten pierwszy można spisać przed notariuszem.

Więcej…

 

Wydziedziczenie - co powinieneś widzieć przed spisaniem testamentu

WydziedziczenieWydziedziczenie jest pozbawieniem dzieci, małżonka lub rodziców spadkodawcy prawa do zachowku. Opisana instytucja uniemożliwia osiągnięcie przez wskazane osoby korzyści finansowych i materialnych po śmierci członka rodziny. Dowiedz się, jakie zasady regulują wydziedziczanie, zanim przystąpisz do spisywania testamentu.

Więcej…

   

Spadek - dziedziczenie ustawowe, prawo do spadku, pieniądze z banku, ZUS, od pracodawcy, ubezpieczyciela i dłużników

SpadekDziedziczenie ustawowe - Prawa do spadku, pieniądze w spadku (co trzeba załatwić w banku, ZUS) oraz skąd otrzymać po zmarłym dodatkowe świadczenia

Na początek należy stwierdzić pewien fakt - otóż kiedy mamy przeczucie, że w spadku mogliśmy dostać pieniądze, to wtedy sami musimy się po nie zgłosić. Niestety żadna instytucja finansowa nas o tym nie poinformuje.

Więcej…

 

Komu należy się zachowek i w jakiej wysokości?

ZachowekZgodnie z polskim prawem, podstawą dziedziczenia jest testament. W sytuacji, gdy nie został on sporządzony, spadek dziedziczą tzw. spadkobiercy ustawowi. Jeśli natomiast dojdzie do takiej sytuacji, że spadkodawca cały swój majątek przekazał obcym osobom, pomijając przy tym swoją najbliższą rodzinę (spadkobierców ustawowych), wówczas mogą oni dochodzić swoich praw poprzez roszczenie zwane zachowkiem. Czym zatem jest zachowek, komu się należy i w jakiej wysokości powinien być wypłacany?

Więcej…