Grupy społeczne - definicja, podział

Grupy społeczneGrupy społeczne to ludzie, których łączą silne więzi społeczne. Nie każda zbiorowość będzie jednak grupą, lecz każda grupa jest zbiorowością. Dla niektórych może być to trochę skomplikowane, lecz tak właśnie to działa w dzisiejszych czasach.

Grupy społeczne można podzielić grupy podstawowe (ludzie przebywający ze sobą na co dzień), oraz wielkie (nie ma możliwości zobaczenia się ze wszystkimi ludźmi). Istnieje także grupa społeczna nazwana grupą podstawową, ale do niej należymy już w wyniku urodzenia się, jest to na przykład rodzina.

Warto także w tym przypadku wspomnieć o grupie odniesienia, gdzie grupa służy dla nas przykładem, jest punktem odniesienia, dzięki niej dążymy do realizacji jakiegoś celu i robimy wszystko, aby spełnić nasze marzenia. Członkostwo grupy można nabyć na wiele sposobów, oczywiście zdecydowanie najważniejsze w tym wszystkim jest to, o jaką grupę społeczną w danym momencie konkretnie nam chodzi.

Takie nabycie członkostwa dzielimy na:

  • przymusowej przynależności,
  • genetyczne,
  • kontrolowanej przynależności,
  • swobodnego dostępu.

Ważnym aspektem istnienia grupy społecznej jest oczywiście organizacja społeczna, a więc to, że grupa posiada statut, który przewiduje wyznaczenie szeregów grupy, co jest niezwykle istotne. Związki grupy z terytorium mogą być zróżnicowane, należy wymienić tutaj chociażby grupy skupione, rozproszone oraz wędrownicze.

Są one najbardziej popularne, z takimi pojęciami pewnie się już jednak spotykaliśmy. Grupy społeczne mają także wiele wspólnego z podziałem na klasy społeczne, jednak ten temat po dzień dzisiejszy wywołuje sporo kontrowersji, i to nie podlega żadnej dyskusji. Według niektórych naukowców ludzie różnią się od siebie pod wieloma względami, na przykład względem ekonomicznym, i tak dalej.

Właśnie dlatego powstają klasy społeczne, które dzielą się na warstwy społeczne, a w niektórych przypadkach dochodzi do walki klas, z której nigdy nie wynika nic dobrego. Nie da się jednak ukryć tego, że grupy społeczne są bardzo ważnym elementem naszego życia, praktycznie każdy z nas należy do jakiejś grupy społecznej.

Komentarze