Zabezpieczenie masy spadkowej przed otwarciem testamentu

Otwarcie testamentuZabezpieczenie masy spadkowej przed otwarciem testamentu

Istnieje gro osób, które na sprawach dziedziczenia zszarpało sobie nerwy i utraciło dobry kontakt z pozostałymi członkami swojej rodziny. Niewątpliwym jest, iż sprawa spadkowa nierzadko staje się przedmiotem ogromnych emocji.

Tymczasem sprawy testamentu, jak zresztą każde postępowanie prawne wymaga od nas wiele rozwagi i zimnej krwi. Nie każdemu udaje się tę zimną krew zachować... Potem zostaje żal, brak satysfakcji i wzajemne obwinianie się.

Jednak jedyną prawdziwą winną zazwyczaj pozostaje tu niewiedza, brak odpowiedniego podejścia do tematu. Postępowanie spadkowe wymaga od nas specjalistycznej wiedzy prawniczej, której posiadaniem osoby spoza branży legitymują się niezwykle rzadko. Niejednokrotnie zdarza się tak, że już od pierwszych chwil, ludzie niemalże dosłownie wyrywają sobie z rąk ruchomości należące do masy spadkowej. Jest to absolutnie nie zgodne z prawem. Cóż więc robić, gdy strony obawiają się, ze jeszcze przed postępowaniem sądowym część spadku zostanie rozszabrowana?

Otóż w takich sytuacjach występuje się do sądu rejonowego, właściwego spadkodawcy o przeprowadzenie zabezpieczenia spadku. Zabezpieczenie spadku polega na sporządzeniu inwentarza dóbr składających się na spadek a czasem również na złożeniu ich do depozytu. Zabezpieczenia masy spadkowej dokonuje na wniosek sądu komornik sądowy.

Wielu ludzi obawia się jednak kosztów takiego postępowania. Nie ma czego. Oplata za złożenie takiego wniosku to około 50 złotych. Do tego dochodzi koszt opłacenia każdej rozpoczętej godziny pracy komornika. Koszta te mogą sięgnąć kwoty kilkuset złotych. Dla wielu ludzi są do stosunkowo wysokie kwoty, jednak nierzadko stanowią zaledwie mały ułamek wartości spadku. Wniosek o zabezpieczenie spadku może złożyć każdy, kto choćby tylko podejrzewa, że może zostać dziedzicem, czy to testamentowym, czy to ustawowym, w przypadku kiedy testamentu nie było.

Tak wiec nie warto brać takie sprawy w swoje ręce. Tym sposobem możemy nie dość, ze nic nie zyskać, to jeszcze narobić sobie nie lada kłopotów. Podczas gdy ochrona dziedziczenia jest jedną z naczelnych wartości prawa spadkowego i jest ona dostępna dla wszystkich obywateli.