Nowoczesne sposoby na pozyskiwanie wiedzy

Pozyskiwanie wiedzyObecnie, sposobów na zdobywanie wiedzy jest naprawdę wiele. Można zdecydować się na sposoby tradycyjne i standardowe, między innymi na poszukiwanie informacji w książkach.

Jest to jednak dość czasochłonne, a przy ogromnej ilości chętnych i niewielkich zasobach bibliotek, czasem konieczne jest długie czekanie na książkę, która na interesuje. Dlatego właśnie coraz bardziej popularne staje się sięganie po nowoczesne metody uczenia się, również te z wykorzystywaniem komputera i Internetu w edukacji.

Jak można uczyć się za pomocą komputera i dostępu do sieci?

Sposobów jest co najmniej kilka. Można poszukiwać informacji w wyszukiwarkach, które są nam akurat potrzebne. Na pewno każdy uczeń wie, czy jest Wikipedia. Z założenia miała być to internetowa encyklopedia, a dla wielu młodych osób staje się prawdziwą skarbnicą wiedzy. Musimy być jednak ostrożni podczas korzystania z tego źródła, ponieważ czasami mogą pojawiać się tam nierzetelne i niesprawdzone informacje.

Oprócz Wikipedii, w sieci znajduje się również wiele innych wyszukiwarek i encyklopedii internetowych, pozwalających na błyskawiczne znalezienie żądanych informacji. Kolejnym sposobem na uczenie się dzięki wykorzystywaniu komputera jest opanowywanie obsługi programów, zarówno tych podstawowych jak i bardziej zaawansowanych. Aplikacjami bazowymi są dziś programy pakietu MS Office. Obsługa edytora tekstów, arkusza kalkulacyjnego czy programu do tworzenia prezentacji jest dziś koniecznością. Taka umiejętność często pojawia się również w wymaganiach w ogłoszeniach o pracę. Warto również poznać inne programy, takie jak aplikacje do tworzenia i obróbki grafiki czy ciekawe narzędzia pozwalające na tworzenie wygodnych map myśli lub prezentowania informacji w formie graficznej czy w formie nowoczesnych animacji.

To jednak nie koniec pomysłów na uczenie się przy komputerze. Bardzo popularnym obecnie sposobem na naukę w sieci jest e-learning. Jeśli posiadamy komputer podłączony do Internetu śmiało możemy skorzystać z szeregu kursów i szkoleń z różnych dziedzin.