Nieruchomości - ile za mieszkanie w Warszawie?

WarszawaCi, których interesują mieszkania w Warszawie stają przed trudnym wyborem. Przeciętne ceny transakcyjne przekraczają 5,1 tys. za m2. Także wynajem nie należy do tanich. Jak to wygląda konkretnie? Z punktu widzenia kupującego mieszkanie Warszawa nie jest miejscem idealnym. Nie dlatego, że w mieście brakuje ciekawych inwestycji czy z powodu zbyt płytkiego rynku. Zasadniczym problemem klientów są ceny.

Nowe czy używane?

Jak wynika z danych serwisu z ogłoszeniami za m2 mieszkania na rynku wtórnym trzeba w Warszawie zapłacić ponad 5,5 tys. zł. Komu wydaje się, że jest to cena wygórowana, ten powinien rzucić okiem na koszty kupna lokalu z pierwszej ręki. Metr kwadratowy takiego mieszkania kosztuje średnio ponad 6,3 tys. zł. Oznacza to, że chętny na własne M o przeciętnej powierzchni 60 m2 musi wydać od 330 do 390 tys. zł.

Wbrew pozorom jednak większy wydatek za lokal od dewelopera wcale nie musi być mniej opłacalny. Nowe mieszkania są zwykle oferowane w stanie deweloperskim, co oznacza, że kupujący musi jedynie zadbać o ich wykończenie. Inaczej jest z lokalami z drugiej lub trzeciej ręki. Nie tylko mogą wymagać gruntownego remontu, ale także charakteryzują się gorszymi wskaźnikami izolacyjności cieplnej.

W przypadku bloków z wielkiej płyty czy starych kamienic przekłada się to wprost na wyższe koszty użytkowania. W efekcie niższa cena przy kupnie może być pułapką niosącą za sobą wydatki w przyszłości - http://skupnieruchomosci.net.pl/targi-nieruchomosci-sposob-na-wymarzony-dom-lub-mieszkanie.

Więcej pokoi, niższa cena

Warto jednocześnie zauważyć, że cena średnia nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji na rynku nieruchomości. Mieszkania w Warszawie, podobnie jak w innych miastach w kraju, charakteryzują się różnymi cenami w zależności od wielkości czy liczby pokoi. Im pomieszczeń jest więcej, tym za m2 trzeba dać mniej.

Jak to wygląda w praktyce? Na rynku pierwotnym lokale jednopokojowe sprzedawane są w średniej cenie 5,8 tys. zł za m2, podczas gdy trzypokojowe po 5,3 tys. zł. Mieszkanie pięciopokojowe i większe kosztują 4,8 tys. zł. Podobne różnice notowane są na rynku pierwotnym, choć nie są aż tak duże - http://skupnieruchomosci.warszawa.pl/.

Ceny ofertowe, ceny transakcyjne

Dane pozyskiwane z serwisów ogłoszeniowych nie koniecznie są aż tak miarodajne, jak chcielibyśmy je widzieć. Warto je zweryfikować opierając się na informacjach pochodzących z banków. Różnice między cenami, których żądają sprzedający a tymi, które rzeczywiście wpisywane są do umów mogą sięgać kilku lub nawet kilkunastu procent.

Jak wynika z raportu mieszkania w Warszawie są w rzeczywistości nawet o 10% tańsze niż pokazują dane z ogłoszeń. Przeciętna cena m2 lokalu pojawiająca się w umowach kredytowych banków to 5,1 tys. zł. Dotyczy to jednak zarówno mieszkań nowych jak i używanych oraz jedynie tych, które kupowane są na kredyt - http://skupnieruchomosci.net.pl/.

A może wynajem?

Ponieważ ceny lokali wystawianych na sprzedaż, niezależnie od tego, czy patrzymy na te ofertowe czy transakcyjne, są dość wysokie, pojawia się pytanie: dlaczego nie rozejrzeć się za mieszkaniem na wynajem? W Warszawie jest ich przecież wiele.

Ile trzeba zapłacić czynszu? Jak podają serwisy przeciętna cena wynajmu m2 mieszkania to w Warszawie 31 zł. Podobnie jednak, jak w przypadku lokali na sprzedaż, także te przeznaczone na wynajem różnią się w zależności od liczby pokoi.

Wynajem M2 kosztuje więc jednie niecałe 1,1 tys. zł. Z kolei mieszkanie z dwoma pokojami to koszt prawie 1,5 tys. zł. M4 oraz M5 są jeszcze droższe - średnie ceny przekraczają 2,3 tys. zł. Lokale pięcio i więcej pokojowe kosztują nawet 4,2 tys. zł miesięcznie.

Kogo interesują nieruchomości w Warszawie powinien więc wszystko dobrze policzyć. Przeanalizować dane tak, aby można było porównać miesięczne obciążenia wynikające z faktu kupna mieszkania (czy to na kredyt czy gotówką) oraz wynajmu. I wybrać opcję najlepszą dla siebie.