Jak zorganizować profesjonalne szkolenie?

SzkolenieProfesjonalnie zorganizowane szkolenie jest marzeniem każdej firmy, zarówno przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczęło działalność na rynku jak i firmy, która może poszczycić się długim stażem i doświadczeniem.

Dla przygotowania dobrego szkolenia, niezbędny jest plan działania. Wszystko należy rozpocząć od odpowiedzi na pytanie, jakie szkolenie chcemy zorganizować. Niezbędne jest odpowiednie merytoryczne przygotowanie przedsięwzięcia, aby okazało się dla uczestników przydatne i wartościowe.

Warto sporządzić listę uczestników i dopilnować, aby osoby potwierdziły swój udział w naszym przedsięwzięciu.

Kolejna kwestia to miejsce jego odbycia. Wiele firm dysponuje własnymi salami szkoleniowymi lub pomieszczeniami, które można zaadaptować do takich celów. Samo miejsce to jednak nie wszystko, niezmiernie istotne jest również zatroszczenie się o jego odpowiednie wyposażenie. Niezbędne są zarówno meble jak i sprzęty. W sali konferencyjnej powinien znaleźć się komputer, rzutnik multimedialny, ekran, odtwarzacz CD czy mikrofon. W większych salach odpowiednie nagłośnienie jest konieczne dla większego komfortu odbywającego się szkolenia. Jest to ważne z punktu widzenia prowadzącego jak i uczestników przedsięwzięcia. Warto również zapewnić gościom miejsca parkingowe oraz przemyśleć kwestię poczęstunku w przerwach szkolenia.

Może być to zarówno krótka przerwa na kawę i coś słodkiego, jak i lunch, w przypadku dłuższego szkolenia. Jeśli decydujemy się na przedsięwzięcie kilkudniowe, pomyślmy o całodziennym wyżywieniu z gorącym posiłkiem. Jak się okazuje, przygotowania do szkolenia obejmują wiele działań i są niezwykle czasochłonne. W wielu firmach wiąże się to z reorganizacją pracy lub koniecznością zatrudniania osób, odpowiedzialnych za organizację szkolenia. To z kolei przyczynia się do generowania dodatkowych kosztów, na co wiele przedsiębiorstw nie może sobie pozwolić. Na szczęście z pomocą każdej nowoczesnej firmie przychodzi dziś oferta centrów szkoleniowych, proponujących profesjonalne sale szkoleniowe do wynajęcia. Proponują one pomieszczenia z kompleksowym wyposażeniem: meblami, sprzętami oraz urządzeniami, a także wykwalifikowaną obsługą, która zajmie się przygotowaniem szkolenia i pomoże w trakcie jego trwania. Sale szkoleniowe są dostępne w różnych wielkościach, co sprawia, że klient może wybrać pomieszczenie, jakie odpowiada jego aktualnym potrzebom.

Większe sale są idealne do zorganizowania szkolenia dla wszystkich pracowników. Mniejsze są polecane na szkolenia kadry kierowniczej lub osób, zatrudnionych w konkretnym dziale. Centrum szkoleniowe poza salami, udostępnia swoim klientom również przestronne miejsca parkingowe przed budynkiem. Kolejna kwestia to catering na szkoleniach. W ofercie centrum szkoleniowego znajduje się zorganizowanie oraz pełna obsługa cateringu, bez względu na jego rodzaj. Wielu przedsiębiorców bardzo chwali sobie możliwość wynajęcia sali szkoleniowej, oceniając to rozwiązanie jako bardziej opłacalne niż posiadanie własnego pomieszczenia szkoleniowego. Własna sala jest pożądana w momencie, gdy firma często organizuje różnorodne szkolenia czy zebrania. W przypadku szkoleń okazjonalnych, o wiele lepszym wyjściem jest wynajmowanie profesjonalnych sal na godziny.