Jak sporządzić testament przed notariuszem?

Sporządzenie testamentuZgodnie z polskim prawem spadek można otrzymać przez testament lub zgodnie z ustawą. Ten pierwszy można spisać przed notariuszem.

Chociaż większość z nas nie myśli o tym, aby sporządzić swój testament, to jednak przygotowanie takiego dokumentu może znacząco ułatwić sprawy spadkowe.

Aby testament był skuteczny, najlepiej spisać go notarialnie, ponieważ notariusz może wówczas zadbać o jego prawidłową formę i może przechować go aż do momentu, w którym konieczne będzie jego otwarcie.

Dlaczego warto spisać testament?

Testament to termin stosowany do określenia rozporządzenia własnym majątkiem na wypadek śmierci. W Polsce kwestie testamentów regulowane są głównie w Kodeksie cywilnym.

W testamencie spadkodawca rozporządza swoim majątkiem i może przekazać go spadkobiercom. Może również wyłączyć w nim określonych spadkobierców z udziału w spadku.

W przeciwnym przypadku spadek jest rozdzielany pomiędzy spadkobierców zgodnie z Ustawą. Wówczas spadek jest przekazywany rodzinie zmarłego. Gdy jednak spadkodawca chce w nieco inny sposób rozporządzić swoim majątkiem, powinien pomyśleć o przygotowaniu testamentu, w którym może zawrzeć swoją ostatnią wolę w tym zakresie.

Dzisiaj spotykamy dwa główne rodzaje testamentów:

  • testament własnoręczny - holograficzny
  • testament notarialny

Testament własnoręczny można przygotować w domu, pismem odręcznym. Powinien być on również opatrzony datą i podpisany. Warto jednak wskazać, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest testament, który spisuje notariusz wspólnie ze spadkodawcą - mowa wówczas o testamencie notarialnym.

Testament warto przygotować go z notariuszem

Chociaż testament własnoręczny, czyli holograficzny również może być podstawą do przekazania spadku zgodnie z wolą spadkodawcy, to jednak znacznie bezpieczniejszym wyborem będzie skorzystanie z usług notarialnych.

Testament notarialny jest sporządzany w formie aktu notarialnego – notariusz dba wtedy o jego prawidłowość, dlatego też podważenie ostatniej woli spadkodawcy jest wtedy bardzo trudne.

Co więcej, notariusz może również przechowywać dokument testamentu na zlecenie spadkodawcy - wtedy może mieć on pewność, że nie dostanie się on w niepowołane ręce i nie zostanie zniszczony.

Dodatkowo, testament notarialny może być wpisany do Notarialnego Rejestru Testamentów, co dodatkowo go uwiarygadnia. Testament znajdujący się w rejestrze można również łatwiej odnaleźć, na przykład wtedy, gdy nikt z krewnych nie domyśla się nawet, że dokument taki został przygotowany.

Jak przygotować testament u notariusza?

Sporządzenie testamentu u notariusza jest naprawdę bardzo prostą czynnością, dlatego też warto o niej pomyśleć wtedy, gdy chcemy zadbać o swój majątek po śmierci i przekazać go określonym osobom.

Przed udaniem się do wybranej kancelarii notarialnej warto przemyśleć, jak rozporządzić swoim spadkiem na wypadek śmierci. Warto pamiętać także o tym, że do masy spadkowej wchodzą nie tylko oszczędności, ruchomości czy nieruchomości, ale również zadłużenia.

Najlepiej rozpisać swoje postanowienia na kartce, co będzie pomocne przy przygotowywaniu testamentu wraz z notariuszem. Oczywiście, może on również wyjaśnić konsekwencje konkretnych decyzji spadkowych, co będzie pomocne w przygotowaniu dokumentu spełniającego dokładnie ostatnią wolę spadkodawcy.

Sporządzenie testamentu notarialnego najczęściej odbywa się w ciągu jednej wizyty w kancelarii notarialnej, która trwa od około pół godziny do dwóch godzin.

Ile kosztuje sporządzenie testamentu notarialnego?

Za sporządzenie testamentu notariusz pobiera opłatę, która jest zgodna z tak zwaną taksą notarialną, czyli z listą opłat, które mogą być pobierane przez notariusza.

Za sporządzenie standardowego testamentu zapłacić należy 50 złotych. W przypadku testamentu zawierającego zapis zwykły, polecenie albo pozbawienie uprawnionego zachowku należy zapłacić 150 złotych. Testament zawierający zapis windykacyjny kosztuje 200 złotych. Odwołanie testamentu to koszt 30 złotych.

Wszystkie ceny są cenami netto, do których należy doliczyć 23% podatku VAT, a także koszty wypisów - do 6 złotych za stronę + podatek VAT.

Autor: www.notariusz-kabat.pl.